‘नेपाल व्यापार सूचना पोर्टल’ सञ्चालनमा, उद्योगमन्त्री यादवले गरे शुभारम्भ

बुलेटिन संवाददाता
२ आश्विन २०७६, बिहीबार १५:०३

२ असोज, काठमाडौं । सरकारले निर्यात प्रवद्र्धनलाई सहजीकरण गर्ने उद्देश्यले आयात/निर्यातसँग सम्बन्धित सम्पूर्ण जानकारी समेटिएको ‘नेपाल व्यापार सूचना पोर्टल’ सञ्चालनमा ल्याएको छ ।

व्यापार र निर्यात प्रवद्र्धन केन्द्रले निर्माण गरेको सो पोर्टलको बिहीवार उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयमा आयोजित कार्यक्रममा उद्योगमन्त्री मात्रिकाप्रसाद यादवले शुभारम्भ गरे ।

सो प्रणाली सञ्चालनमा आएसँगै ‘रियल टाइम’मा वास्तविक तथ्यांक एकैपटक हेर्न सकिने छ । व्यापार सूचना प्रणाली सञ्चालनमा आएसँगै भ्रष्टाचार तथा अनियमिताको न्यूनीकरण गर्ने अपेक्षा गरिएको छ । सो प्रणालीमा आयात तथा निर्यातसँग सम्बन्धित व्यवसायीले एकै थलोबाट सम्पूर्ण जानकारी प्राप्त गर्नेछन् । व्यापार पोर्टलमा निर्यातसँग सरोकार भएका निकायलाई पनि जोडिएको छ । निर्यात व्यवसायसँग सम्बन्धित अन्तर्राष्ट्रिय संस्थालाई पनि पोर्टलमा जोडिएको छ ।

व्यापार सूचना पोर्टलमा आयात, निर्यातसँग सम्बन्धित कानून, प्रक्रिया, निर्यात निर्देशिका, सम्भावित बजार, अहिले नेपालबाट निर्यात भइरहेका उत्पादन, आयात तथा निर्यातकर्ताको विवरण, त्यससँग सम्बन्धित सरकारी निकायको विवरण पनि राखिएको छ । विभिन्न मुलुकसँग भएका व्यापार सम्झौता पनि समेटिएको छ ।

पोर्टलको शुभारम्भ गर्दै मन्त्री यादवले आयातरनिर्यात व्यवसायलाई सहजीकरण गर्न सरकारले उक्त प्रणाली सञ्चालनमा ल्याएको बताउँदै व्यवसायीलाई यसको भरपूर प्रयोग गर्न आग्रह गरे । प्रविधिको प्रयोगबाट सुशासन प्रवद्र्धनमा टेवा पुग्ने बताउँदै उनले निर्यात प्रर्वद्धनमा सहजीकरण गर्न सरकार तयार रहेको बताए ।

‘प्रविधिको प्रयोगले सुशासनलाई ठूलो टेवा पुर्‍याउने काम गर्छ,’ उनले भने, ‘अनलाइन प्रणाली शुभारम्भ भएसँगै हाकिमलाई खुश पार्नुपर्नै अवस्थाको अन्त्य भएको छ ।’

वाणिज्य सचिव वैकुण्ड अर्यालले व्यापार पोर्टल सञ्चालनमा आएसँगै सूचना आदानप्रदान गरी व्यापार सहजीकरण गर्न सघाउन पुग्ने विश्वास व्यक्त गरे । ‘यसले व्यवसायीलाई बजारको खोजी गर्न पनि सहज पुग्ने छ,’ उनले भने, ‘व्यापार प्रवद्र्धन गर्न पनि सहयोग मिल्ने छ ।’

कार्यक्रममा घरेलु तथा साना उद्योग महासंघका महासचिव डम्बरप्रसाद रेग्मीले व्यापार सूचना पोर्टल सञ्चालनमा आएपछि नेपालको निर्यात क्षेत्रमा नयाँ शुरुआत भएको बताए । सरकार र निजी क्षेत्रको सूचनालाई एकीकृत गरेर लैजान उनले सुझाव दिए ।

व्यापार तथा निकासी प्रवद्र्धन केन्द्रका कार्यकारी निर्देशक शरदविक्रम राणाले सूचना पोर्टललाई थप प्रयोगकर्तामैत्री बनाउँदै लैजाने बताए । विश्व बैंकको सहयोगमा सो पोर्टलको निर्माण गरिएको हो ।